ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ УЧНІВ У ШКОЛІ.
              1.ЗАГАЛЬНІ ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ.

1.1 Учень приходить до школи за 10-15 хвилин до початку занять, чистий охайний, у       шкільній формі, при собі мати змінне взуття. При вході у школу дотримується 
 правил ввічливості, знімає в гардеробі верхній одяг, міняє взуття і прямує до місця проведення уроку.
1.2 Забороняється приносити до школи та на територію з будь-якою метою і використовувати будь-яким способом зброю, вибухові або вогнебезпечні предмети і речовини: спиртні напої, наркотики, інші одурманюючі речовини та отрути, газові балончики.
1.3 Не дозволяється без дозволу педагогів йти зі школи і з її території в урочний час. У разі пропуску учбових занять учень повинен пред’явити кл. керівнику довідку від лікаря, або записку від батьків (або особи, яка їх заміняє), про причину відсутності на заняттях. Пропускати заняття безз поважних причин забороняється.
1.4 Учень школи приносить необхідні навчальні приладдя: книги, зошити,щоденник. Приходить до школи з підготовленим домашнім завданням з предметів згідно з розкладом уроків.
1.5 Учень проявляє повагу до старших, піклується про молодших. Учні й педагоги звертаються один до одного шанобливо. Школярі поступаються дорогою дорослим, старші школярі – молодшим, хлопчики – дівчаткам.
1.6 Поза школою учні поводяться скрізь і всюди так, щоб не осоромити свою честь та гідність, не заплямувати добре ім’я школи.
1.7 Учні бережуть майно школи, надають посильну допомогу в його ремонті, акуратно відносяться як до свого, так і до чужого майна.
1.8. Учні не мають права пропускати заняття без поважних причин.
1.9. Учні не мають права під час знаходження на території школи та при проведенні шкільних заходів скоювати дії, небезпечні для власного життя і здоров’я та оточуючих.
1.10. Учні не мають права знаходитися в приміщенні школи після закінчення учбових занять або неурочних заходів без дозволу працівників школи.


2.ПОВЕДІНКА НА ЗАНЯТТЯХ
2.1. При вході педагога в клас учні встають на знак вітання, сідають після того, як учитель відповість на питання і дозволить сісти. Так само учні вітають будь-якого дорослого, що увійшов до класу під час занять.
2.2. Протягом уроку не можна шуміти, відволікатися самому і відволікати інших сторонніми розмовами, іграми та іншими, що не стосуються уроку, справами. Урочний час повинен використовуватися уярми тільки для навчальних цілей. За першою вимогою вчителя (класного керівника) необхідно пред’являти щоденник. Будь-які записи в щоденниках учнями повинні виконуватися охайно. Після кожного навчального тижня батьки учня ставлять свій підпис у щоденнику.
2.3. Якщо під час занять учню необхідно вийти з класу, то він повинен підняти руку і попросити дозвіл у вчителя.
2.4. Якщо учень хоче поставити запитання вчителю або відповісти на запитання вчителя, він піднімає руку. Дзвінок про закінчення уроку дається для вчителя. Тільки коли вчитель оголосить про закінчення заняття, учень має право покинути клас. При виході вчителя або іншого дорослого з класу учні встають.


3. ПОВЕДІНКА ДО ПОЧАТКУ, НА ПЕРЕРВАХ І ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ ЗАНЯТЬ
3.1. До початку уроку учень повинен: прибути до кабінету до першого дзвінка; після першого дзвінка з дозволу вчителя увійти до класу і підготуватися до уроку.
3.2. Під час перерви учні зобов’язані: навести чистоту та порядок на своєму робочому місці; вийти з класу; рухаючись коридорами, сходами, триматися правої сторони; підкорятися вимогам працівників школи, черговим учням; допомагати підготовляти клас на прохання вчителя до наступного уроку; у разі спізнення на урок постукати у двері кабінету, зайти, привітатися з вчителем, вибачитися за спізнення і попростити дозволу сісти на місце.
3.3. Під час перерв учням забороняється: бігати сходами, поблизу вікон і в інших місцях, не пристосованих до ігор; штовхати один одного, кидатися предметами і застосовувати фізичну силу для вирішення будь-якої проблеми; вживати непристойні вирази і жести на адресу будь-яких осіб, шуміти, заважати відпочивати іншим; палити в будівлі і на території школи.
3.4. Після закінчення занять учень повинен: одержати одяг з гардеробу, акуратно одягнутися і покинути школу, дотримуючись правил ввічливості.
3.5. Черговий по класу: знаходиться в класі під час перерви% забезпечує порядок у класі, провітрює приміщення; допомагає вчителю підготувати клас до наступного уроку; стежить і підтримує відповідні санітарні умови.
3.6. Учні, знаходячись в їдальні: підкоряються вимогам вчителя і працівників їдальні; дотримуються черги при купівлі їжі; проявляють увагу й обережність при отриманні і вживанні гарячих і рідких страв; вживають їжу й напої, придбані в їдальні чи принесені з собою, тільки в їдальні; прибирають за собою столові прибори і посуд після вживання їжі.


 

КУЛЬТУРА ПОВЕДІНКИ В ШКОЛІ НА УРОЦІ:


— Старанно вчись, акуратно відвідуй уроки, не запізнюйся.

 — Безперечно виконуй розпорядження учителів, уповноважених класного та шкільного колективу.

 — Під час уроку сиди прямо, не спирайся на парту і не розлягайся, уважно слухай, не займайся сторонніми справами.

— Якщо знаєш відповідь на запитання, мовчки підніми руку.

 — Не «тягнись» і не вигукуй — будь скромним.

 — Уважно слухай відповідь товаришів, не глузуй з товариша, що допустився помилки, неточності у відповіді.

 — Будь ввічливим з учителями і товаришами: проси вибачення, коли ненавмисне вчинив якусь прикрість, постійно користуйся словами ввічливості.

 — Допомагай товаришеві у навчанні.

 — Тримай у чистоті й порядку своє робоче місце в класі, кабінеті, майстерні.

 — Не затримуй хід уроку, не завдавай запитань, які нестосуються теми.

 — Виправляй відповідь товариша у доброзичливій формі,не підкреслюй своєї переваги.

 — Якщо не підготувався до уроку, скажи про це і не намагайся відповідати, цим ти збережеш час і для себе, і для товаришів.

  

КУЛЬТУРА ПОВЕДІНКИ НА ПЕРЕРВІ:


1. Під час перерви учень зобов’язаний прибрати своє робоче місце й підготуватися до наступного уроку.

 2. Під час перерви забороняється:

 – бігати сходами, коридорами та в класних приміщеннях;

 – штовхатися або грати у м’яча у приміщеннях, не пристосованих для цього;

 – сваритися між собою та зі сторонніми людьми, з’ясовувати стосунки за погані слова, битися.

 3. У шкільній їдальні учні повинні виконувати вимоги вчителів, працівників їдальні та чергових і дотримуватися черги.

 4. Заборонено перебувати у приміщенні їдальні у верхньому одязі.

 5. Заборонено виносити їжу і напої за межі їдальні.

 

 КУЛЬТУРА ПОВЕДІНКИ В ЇДАЛЬНІ:


1. Під час перебування в їдальні учням слід дотримуватися гарних манер і поводитися пристойно.

 2. Учні повинні шанобливо ставитися до працівників їдальні.

 3. Розмовляти під час їжі треба не голосно, щоб не турбувати тих, хто їсть по сусідству.

 4. Учні дбайливо ставляться до майна шкільної їдальні.

 5. Забороняється приходити в їдальню у верхньому одязі.

 6. Учень зобов’язаний після прийому їжі забрати зі столу посуд.

 — Вчись правильно і красиво накривати на стіл, Тарілки ставити на рівні відстані одна від одної. Справа від тарілки кладуть ніж і ложку (заглибленням вверх], зліва — виделку (зубцями вверх].

 — За столом сиди прямо, не боком, не клади лікті на стіл,ногу на ногу, не підпирай щоку рукою.

 — Виделку тримай у лівій, ніж — у правій руці.

 — Їж без поспіху, не відкушуй великих, шматків.

 — Не розмовляй з повним ротом. Якщо тебе про щось запитали, спочатку проковтни їжу, а потім відповідай.

 — Не катай кульок з хліба, не криши його, доїдай шкоринки.

 — Під час їди не присьорбуй голосно, не дуй на гарячу страву, не стукай ложкою по тарілці. Намагайся їсти беззвучно.

 — М'ясо відрізай невеликими шматочками, коли з'їсиодин шматочок, відрізай інший. Не розрізай на шматочкивідразу всю порцію, їжа швидко охолоне.

 — Птицю треба брати з тарілки виделкою, відрізати невеликими шматочками, а коли відрізати нічого, можна взяти, кісточку пальцями і обгризти.

 — Кісточки з риби можна виймати не тільки виделкою,але й пальцями, притримуючи шкоринкою хліба. Пальці прицьому не облизують, а витирають серветкою.

 — Рибу, сирники, котлети, яєчню, тощо ножем різати нетреба. Це легко зробити виделкою.

 — Не їж ложкою те, що можна їсти виделкою.

 — Не їж з ножа, це некрасиво, до того ж небезпечно можна порізатись.

 — Їж акуратно, чиста скатертина на столі — ознака твоєї культурності.

 — Під час їди не займайся сторонніми справами — не читай і не захоплюйся розмовами.

 — Поївши, подякуй батькам або господі, якщо ти знаходишся в гостях.

 — Приступаючи до обіду, дотримуйся послідовності у ви борі страв: спочатку їж салат, закуску, після цього переходь до першої, потім до другої гарячої страви.

 — Не підбирай хлібом залишки соусу з тарілки.

 — Кісточки від компоту не випльовуй на блюдце. Піднеси ложку до рота, виплюнь на неї кісточку і поклади на блюдце.

 — Закінчивши їсти, ложку не облизуй. Брудні ніж і виделку не клади на скатертину, а поклади на свою тарілку.

 — Коли п'єш чай, не залишай ложку у чашці або склянці— вони можуть перекинутись. Розмішавши цукор, покладиложку на блюдце.

  

КУЛЬТУРА ПОВЕДІНКИ В ТЕАТРІ


Відвідування театру — це свято. Та щоб не затьмарити його ані собі, ані іншим, варто дотримуватися деяких правил. В основі їх лежить повага до акторів та людей, які прийшли подивитися виставу.

 - Відчуття свята створює ошатний одяг. За правилами хорошого тону не рекомендується під час відвідування театру одягати спортивний.

 - На спектакль варто прийти за 15-20 хв, щоб встигнути роздягтися,придбати програмку, яка ознайомить вас зі складом виконавців, і зайняти своє місце.

 - Щоб сісти на місце, зазначене у квитку, часто доводиться турбувати людей, які вже сидять, тому, проходячи між рядами, завжди йдіть СПИНОЮ ДО СЦЕНИ, а ОбЛИЧЧЯМ ДО ЛЮДЕЙ.

 - Головне правило, якого має неухильно дотримуватися в театрі вихована людина, — підтримання тиші. Мобільні телефони потрібно обов'язково вимкнути до початку вистави. Дуже неввічливо під час спектаклю звертатися із запитаннями до сусідів та коментувати дійство на сцені, не слід шелестіти програмкою, їсти цукерки, пити напої. Щось перекусити та поділитися своїми враженнями краще в антракті.

 - Може статися, що вистава вам не сподобається. Намагайтеся стримати свої почуття, спокійно дочекатися найближчого антракту й піти з театру.

 - По закінченні спектаклю не кваптеся в гардероб, дочекайтеся, доки актори зайдуть за лаштунки.

 - Сцена в театрі - особливе місце, куди не мають права ступати сторонні, тому, якщо ви хочете піднести квіти актору, який вам особливо сподобався, дочекайтеся фінальних поклонів, коли всі учасникивистави вишикуються на авансцені, і вручіть квіти, стоячи в проході між сценою й першим рядом партеру.

 Чудові вистави, концерти надовго вам запам'ятаються, нехай враження від них не буде зіпсоване незнанням елементарних правил поведінки.